ikona emailbiuro@czysty-zysk.pl

ikona telefon61 679 35 10

Fotowoltaika

płatwie

Pytania i odpowiedzi

1. Jaka jest minimalna wymagana powierzchnia do zainstalowania systemu fotowoltaicznego?
Tak naprawdę nie ma ograniczeń, co do wielkości systemu. Przyjmuje się jednak, że ze względów ekonomicznych (prace projektowe, dojazd, przygotowania do instalacji) nie powinno instalować się systemów mniejszych niż 3 kWp. Poniżej tej mocy dość znacznie zmniejsza się rentowność systemu.


2. Czy instalację fotowoltaiczną można instalować na dachu?
Jak najbardziej - mikroinstalacje fotowoltaiczne są przede wszystkim instalowane na dachach domów, budynków firmowych czy też halach. Instalacje fotowoltaiczne można także budować na elewacjach budynków, jako elementy zintegrowane z budynkiem, lub na ziemi na specjalnych stelażach.


3. Czym różnią się kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych?
Kolektory słoneczne wykorzystywane są głównie do ogrzewania wody użytkowej a ich działanie ogranicza się tylko do miesięcy letnich. Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną przez cały rok, niezależnie czy niebo jest zachmurzone czy też nie. Naturalnie w przypadku mocnego zachmurzenia produkowana jest odpowiednio mniejsza ilość energii.


4. Ile energii elektrycznej produkuje system fotowoltaiczny?
W przypadku Polski dla jednego kWp mocy, przyjmuje się, że idealnie ustawiona instalacja produkuje około 1000 kWh energii elektrycznej rocznie. Więcej o produkcji tutaj .


5. Ile kosztuje instalacja systemu fotowoltaicznego?
Cena jest zmienna w pewnym zakresie i zależy od użytych komponentów, wielkości oraz kompleksowości instalacji. Można przyjąć, że cena mieści się między 4000 PLN brutto za kWp przy systemach 7-10 kWp, a ceną 4800 PLN brutto za kWp przy małych systemach 3 kWp. Zapraszamy do kontaktu w celu przygotowania indywidualnej oferty. KONTAKT .


6. Czy niezbędne jest pozwolenie na budowę?
Instalacja modułów fotowoltaicznych na dachu nie wymaga pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zamieścił na swojej stronie interpretację przepisów dotyczącą ogniw fotowoltaicznych.
Pozwolenie na budowę, ani zgłoszenie nie jest wymagane przy wykonywaniu robót polegających na instalowaniu urządzeń na obiektach budowlanych (art. 29 ust.2 pkt 15 w zw. z art. 30 ust. 1 ustawy).
Instalowanie na obiektach urządzeń powyżej 3 m wysokości wymaga już zgłoszenia, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 3 lit. b. Jednocześnie oznacza to, że dla urządzeń nieprzekraczających 3 m nie ma obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę ani dokonania zgłoszenia.
W związku, z czym instalacja ogniw fotowoltaicznych wraz z konstrukcją wsporczą na dachu nie wymaga zgłoszenia ani uzyskania pozwolenia. Warunkiem jest to, że wysokość tej konstrukcji nie może przekroczyć 3 m. Powyższe obowiązuje również dla montażu ogniw wolnostojących na gruncie.


7. Czy panele fotowoltaiczne są delikatne i podatne na uszkodzenia?
Panele fotowoltaiczne są bardzo mocne i odporne na uszkodzenia. Zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymać niszczące działanie sił natury. Są one odporne na śnieg, deszcz, wiatr a nawet grad.

Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami! kontakt@czysty-zysk.pl